axolotl kendini iyileştiren hayvan

aksolotl kendini iyileştiren hayvan

Axolotl, eşsiz görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekerek son yıllarda evlerde beslenmeye başlanan bir semender türüdür. Ana vatanı Meksika’dır. Kolay üretilmesi sayesinde dünya üzerinde ev hayvanı olarak yaygınlaşmaya başlamıştır.

aksolotl kendini iyileştiren hayvan
aksolotl kendini iyileştiren hayvan

Genel Bilgiler

Aksolotl (Axolotl), 15 yıla kadar yaşayabilir. Kendilerini inanılmaz derecede hızla yenileme özelliği bulunur. Kuyruğu ya da herhangi bir bölümü kopsa bile kısa sürede kendisini yeniler. Aynı zamanda bir su semenderi olduğu için karada fazla yaşayamazlar. Vücutları çok hasssas ve duyarlıdır. Ele almaktan kaçınılmalıdır.

Axolotl, kolay üretilmesine rağmen doğada soyu tükenme tehlikesi altındadır. Bunun başlıca nedenleri arasında insanların müdahalesi yer alır. Axolotlların bazı ülkelerde yemek olarak kullanılması, başka tür yırtıcı hayvanların Axolotlların yaşam alanına sokulması ve kirlilik soylarını tehlike altına almıştır.

Akvaryum Şartları

Axolotl oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle olabildiğince büyük akvaryumlar tercih edilmelidir. Akvaryum suyu yüksekliğinin Axolotl’ın yüzebileceği yükseklikte olması yeterlidir. Akvaryum içerisinde kuru alana gerek olmamakla beraber tutunmaları ve üzerinde dinlenmeleri için büyük bir taş ya da mango kökü kullanılması gerekir.

Akvaryum suyu için klorlu musluk suyu kullanılmamalı, dinlendirilmiş ya da temiz damacana suları tercih edilmelidir. Akvaryum içerisinde filtrasyon sağlamanın da bir takım yararları bulunur. Filtre sayesinde akvaryum temizleme sıklığı azalarak suyun temiz kalması sağlanır. Akıntıları çok sevmedikleri için kullanılacak olan filtre aşırı akıntı oluşturacak güçte değil, daha düşük güçte olmalıdır.

aksolotl kendini iyileştiren hayvan
aksolotl kendini iyileştiren hayvan

Aksolotl akvaryumunun pH değerinin 6 ile 7.5 arası olması idealdir. Taban malzemesi olarak silis kum veya yutamayacağı büyüklükte çakıllar kullanılabilir. Akvaryum ısısı ise en fazla 24 derece olmalı, bu dereceyi kesinlikle geçmemelidir. Çünkü Aksolotllar doğada serin sularda yaşar. En uygun ısı derecesi 20 derece civarıdır. Yaz aylarında bu semenderler için su ısısını ayarlamak büyük bir problem yaratabilir.

Beslenme

Axolotl, doğada bulabildiği tüm küçük balıkları, kabuklu canlıları, böcekleri, küçük amfibyumları ve salyangozları severek yer. Ev ortamında ise kaliteli kuru yemler, artemia, solucanlar, pelet yemler ve ince kıyılmış ciğer ile beslenebilir. İdeal beslenme düzeni için çeşitliliğe önem vermek gerekir. Tek tip değil yukarıda yer alan yemlerle besleyerek çeşitlilik sağlanmalıdır.

Bütün dünyadaki canlıların arasında kaybolan kol ve bacak beyin hatta kalp gibi uzuvlarını tamamen yenileyebilen tek hayvan olduğu için denek olrak kullanılmaktadır.
-Aksolotllar etçil canlılardır, ufak solucanlar ve ufak balıklarla beslenirler. Avının yerini koku duyusuyla tespit ederek uzun diliyle birlikte yarattığı vakum etkisiyle kendisine doğru çeker.

aksolotl kendini iyileştiren hayvan
aksolotl kendini iyileştiren hayvan

-Su sicakligi 14-20 derece arasinda tutulmalidir..24 derece ustu isida kolaylikla strese girip hasta olurlar. PH 6.5-7 arasi notre yakin olmalidir.Su klordan cok iyi arindirilmis olmalidir cogu akvarist icme suyu kullanmayi tercih eder..Iyi bakildiklarinda 10-15 yil yasar 30-45 cm buyukluge ulasirlar.Aksolotllar dünyada sadece Meksika’daki Chalco Gölü’nde yaşarlar, bununla birlikte dünya üzerindeki tek yaşam alanları da tehlikededir.Aksolotllarla ilgili bilimin en çok ilgisini çeken konu rejenerasyondur (kendi kendini yenileme.) Hepimiz kertenkelelerin kopan kuyruklarını yeniden geliştirebildiklerini, ya da deniz yıldızlarının kopan bacaklarını yeniden üretebildiklerini biliriz. Aksolotllar ise, bildiğimiz tüm rejenerasyon örneklerinden çok daha fazlasına sahip. Tüm organlarını yeniden üretebilen aksolotlların tek başarısı bu değil: Bir kısmı alınmış beyin hücrelerini dahi yeniden geri kazabiliyorlar. İşte tüm bu özellikleriyle tıp/genetik alanında üzerinde en çok araştırma yapılan canlılardan biri axolotlardir.

 

Bir Cevap Yazın