Ayak kokusuna doğal çözüm.

ayak kokusuna doğal çözüm

Merhaba hanımlar yine beraberiz. Bu yazımızda rahatsız edici ayak kokularından kurtulmanın yollarını anlatacağım. Bir çoğumuz eşimizin yada kendimizin ayak kokusu yüzünden rahatsızdır eminim. Ayrı ayrı 3 doğal tarifle bu rahatsız edici durumdan nasıl kurtuluruz hadi bakalım.

  1. Karbonatlı su ..

Ayak kokusu terlemenin yanı sıra bakteri oluşumundan dolayıda meydana gelir, Ayak kokusu kendimizi olduğu kadar çevremizdekileri de rahatsız eder ve kurtulmaktan başka çare yoktur. Durum böyle olunca yardımımıza yine karbonat koşuyor karbonatın faydalı olduğu bir çok alanda daha önceki yazılarıma bakabilirsiniz.

ayak kokusuna doğal çözüm
ayak kokusuna doğal çözüm

Ayaklarımızı içine rahatça sokabileceğimiz bir leğenin içine ayak bileklerimize gelecek kadar ılık su ile dolduralım ve içerisine 3 ila 4 yemek kaşığı kadar karbonat koyalım, yaklaşık 20 dakika kadar ayaklarımızı bu suda bekletelim karbonat içerdiği mineraller sayesinde ayaklarınızı sarmış olan bakterileri öldürecektir.

Bakteriden temizlenen ayaklarınız ayak kokusu yapmayacaktır. Karbonatlı su ile yapılan bu karışımda dikkat etmemiz gereken tek şey ayaklarımızı çok iyi kurulamak ıslak kalan ayaklar mantara sebep olabilir.  ıslatın ılık suyla doldurduğunuz ayak banyosu havzasına yerleştirin. Kabartma tozunu suya ekleyin.

Yaklaşık 15-20 dakika boyunca ayaklarınızı suyun içerisinde tutun.İşlem sonrası ayaklarınızı iyice kurulayın. Dikkat: Ayaklarınızı iyi kurulamaz ve ıslak bırakırsanız mantar enfeksiyonu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

 

  1. Sirkeli su.

Sirke asidik bir madde olduğu için bakterilerden kurtulmanın en iyi yollarından biridir.

Karbonatlı karışımımızda olduğu gibi ayağımızı rahatça hareket ettirebileceğimiz bir leğenin içine ayak bileklerine kadar ılık su ile doldurduktan sonra yarım çay bardağı elma sirkesi yada üzüm sirkesini suya karıştırıp 20 dakika kadar ayaklarımızı içerisinde dinlendirelim, Zaten geri kalanını sirkeli su halledecek ve ayaklarınızdaki bakterileri temizleyecektir. İsterseniz suya 2-3 damlada kekik yağı atarak dahada etkili çözümler alabilirsiniz

  1. İngiliz tuzu (Epsom) ayak kokusunu giderir mi?

İngiliz tuzu içerdiği mineraller açısından çok zengindir, ve vücudunuz mu mirelalleri kolayca içine alır.

Yukarıdaki tariflerimiz de olduğu gibi yine bir leğeni ayak bileklerine kadar ılık su ile doldurup ardından 2 yemek kaşığı ingiliz tuzunu suya atın yine 20 dakika kadar ayaklarınız bu suda kalsın, Ayak kokusuna olduğu kadar içerdiği mineraller sayesinde ayak ağrılarınızı da ortadan kaldıracaktır bu tarif.

Benim önerim yatmadan hemen önce uygulamanız bu yöntemi böylece ayaklarınızın ağrısı geçeceği için daha rahat bir uyku uyursunuz böylece.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın hanımlar.

 

Bunu paylaşmak istermisin.


Yazımızı beğendiyseniz Emoji ile tepki verebilirsiniz.
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın