Bebeklerde İshal Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

İshal Nedir?

Bebeklerde, çocuklarda ishal günlük dışkılama sayısının üçten fazla olması ve dışkı kıvamının sulu ve mukuslu (sümüksü)  olması, dışkı miktarının fazla olması durumudur. Unutulmaması gerekilen anne sütü ile beslenen bir bebeğin günlük dışkılama sayısı 6-7 yi bulabilmektedir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin ishal olma olasılığı daha düşüktür. Çünkü anne sütünün besleyici özelliği ishale neden olan mikroorganizmalara karşı koruma özelliği vardır.

Bebeklerde İshal Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
Bebeklerde İshal Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

İshal nedenleri?

Yanlış beslenme, aşırı meyve suyu tüketimi, özellikle bağırsak hareketlerini hızlandıran meyvelerin çok tüketimi, hastalıklar ve tedavi için kullanılan antibiyotikler, bağırsaklarda oluşan mikrobik rahatsızlıklar başlıca nedenler olarak gösterilebilir. Bunlara bağlı olarak Çocuklarda ishal ile birlikte çoğunlukla kusma da görülür, bazen ateş ve karın ağrısıda eşlik eder.

Çocuğum ishal olursa ne yapmalıyım?

Dünyada ishale bağlı olarak çocuk ölümleri maalesef çok ciddi rakamlara ulaşmaktadır. Bu ölümlerin en önemli sebebi vücudun susuz kalmasıdır.

Çocuğunuzun ishal hastalığına yakalandığını görür veya şüphelenirseniz ilk yapmanız gereken hekiminize başvurmaktır. Unutulmamalıdır ki ishal hastalığı tedavisi çok kolay ama ihmali ağır sonuçlara sebebiyet verebilen ciddi bir hastalıktır.

Bebeğim İshal olmasın ,

Peki Neler Yapmalı Nelere Dikkat Etmeli ?

Bebeğinizin hastalıklardan korunması için ilk başta kendi ve çocuğunuzun hijyenine çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Anne sütünün besleyici özelliğinin kuvvetli olması ve hastalıklara karşı güçlü savunma içeriğinden dolayı anne sütünü vermeye devam edin. Eğer ki anne sütü kusması gerçekleşiyorsa hekiminizin önereceği vücutta kalması daha kolay olan solüsyonlar kullanılabilir.

Çocuğunuzun hatta kendi sağlığınız için alınan gıdaların iyi yıkanmış olması , buzdolabı ısısında durması gereken gıdaların geciktirmeden koruma altına alınması gerekmektedir.

Bebeğinize tatlandırılmış meyve sularını vermeyin, vitamin değeri olmayan bu gıdaların faydasından çok zararı olacaktır. Besleyici değeri yüksek gıdalar verebilirsiniz tabi çocuğunuzun katı gıda ile beslenme durumuna gelmiş ise muz, pirinç, kızarmış ekmek, et, yoğurt gibi besleyici değer yüksek gıdalarla vücuda hem direnç hem de hastalığa karşı tedavisini gerçekleştirmiş olursunuz. Unutulmamalıdır ki vücudumuz enfeksiyonlara karşı besleyici gıdalara ihtiyaç duyar.

İshali olan bir bebek inek sütünde bulunan laktoza karşı geçici olarak dayanıksız olur. Mümkün oldukca inek sütünden kaçınıp anne sütü ve mama vermeniz önerilmektedir.

İştah kaybı gerçekleşebilir bu gayet normaldir endişelenmeyin ancak susuz kaldığını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Bebeklerde İshal Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
Bebeklerde İshal Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Susuz Kaldığının Bulguları Nelerdir?

Dudak, ağız ve dilde meydana gelen kuruluk,

Kalp atışının hızlanması

Ağlama esnasında gözyaşının oluşmaması,

Bebeğinizin bezinin üç saatten fazla kuru kalması gibi durumlar bebeğinizin susuz kaldığını göstermektedir

Susuz kalması kesinlikle hafife alınacak bir durum değildir bu belirtilerden herhangi birinden bahsediyorsak mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Bilinçsiz ilaç kullanımı günümüzde çok yaygın olan bir durumdur ve maalesef ki ishal gibi rahatsızlıklarda hekiminizin onay vermediği ilaç kullanımı hastalığın seyrini tamamen değiştirip daha kötü bir hal almasına hatta ölüme bile neden olmaktadır.

Bunu paylaşmak istermisin.


Yazımızı beğendiyseniz Emoji ile tepki verebilirsiniz.
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın