İnsan Beyni Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

İnsan Beyni Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

İnsan Beyni Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgilerin yer aldığı bu yazımızda. İnsan beyni doğadaki en gelişmiş yapı olarak kabul ediliyor. Yakın zamanlara dek bilimin pek birşey bilmediği bu organ hakkında günümüzde yoğun araştırmalar söz konusu. İşte beyniniz hakkında ilginç bilimsel bilgiler.

İnsan beyni, yüzyıllardır çözemediğimiz bir organ. Üstelik beynimizin ne kadar önemli olduğunu 150 yıl kadar öncesine dek bilmiyorduk. Mucizevi özelliklerini hala araştırıyor öğrenmeye çalışyıoruz. Üstelik bilgisayar bilimleri bu organı kopyalamak için elinden geleni yapıyor. Yapay zekadan sinir ağlarına birçok çalışma alanı ve yüzlerce araştırma mevcut. İşte bu gizemli organ hakkında 7 adet ilginç bilgi.

İnsan Beyni Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler
İnsan Beyni Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

Acı Hissetmez

İnsan Beyni milyarlarca sinir hücresinden oluşur. Sinir hücreleri, tüm vücudu kontrol eden; acı ve hazları duyumsayan yapılardır. Ancak beyni oluşturan sinir hücreleri acıyı hissetmez. Kısacası, beyin kendine dokunulması dışında herşeyi hisseder.

En Büyük Enerji Tüketicisidir

İnsan Beyni tüm vücut ağırlığımızın %2’sini oluşturmasına rağmen yiyip içtiklerimizin içindeki enerjinin en az %20’sini tüketir. Bu insanın karmaşık düşünceler üretebilen bir varlık olmasıyla doğrudan alakalıdır.

Vücudunuzdaki En Yağlı Organdır

İnsan Beyni vücuttaki en yağlı organdır. Yaklaşık %60 oranında yağ mevcuttur. Bu beynimizi, sağlıklı bir insan organında oransal olarak en fazla yağ bulunan organ özelliğine sahip kılıyor.

Hayvanlara Göre En Büyük Neo-kortekse Sahiptir

“Beyin zarı” da denilen beyin neo-korteksi, beynimizin en dış kısmıdır. Konuşma ve soyut düşünme kabiliyetimizin kaynağı olan neokorteks, diğer memelilerle karşılaştırıldığında %76 oranında insanlarda daha büyüktür.

Yeni Birşey Öğrendiğinizde Yapısı Değişir

Nörolojideki son bulgular, beynin elastik bir yapısı olduğunu ortaya koydu. İnsan beyni, öğrenilen bilgilerle şekillenir, şekil değiştirir. Her bilgi nöronlara kodlanır ve nöronların yapısını değiştirir.

Beyinde Elektriksel İşlemler Gerçekleşir

İnsan beynindeki gerçekleşen olaylar elektrikseldir, nöronlar aralarında elektrik akımını iletir. Bir insan beyni, yaklaşık 25 Watt’lık bir ampulü yakacak kadar elektriklenmeye sahiptir.

İnsan Beyni Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler
İnsan Beyni Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

Benzersiz De Olsa Mükemmel Değildir

Beynimiz, doğanın en gelişmiş yapısıdır. Ancak tüm bu muazzam özelliklerine rağmen muhteşem değildir. Kimyasal yapısındaki en ufak değişiklik, tüm dengemizi bozabilir. Örneğin şizofreni hastaları, beyinlerindeki dengesizlikler yüzünden olmayan insanlar görebilmektedirler. Bir insanın beyninde 90 milyar kadar nöron yani sinir hücresi bulunmaktadır. Bir insan 90 milyara kadar saymayı kaç günde gerçekleştirebilir bilinmez ama beyindeki sinir hücreleri bu şekilde tespit edilmiş.

Beynimizin sol kısmı, sağ tarafına göre 200 milyon kadar nöron ( sinir hücresi ) bulunmaktadır.

Beynimizde bulunmakta olan nöronların (sinir hücreleri) büyüklükleri 4 ya da 100 mikron yani milimetrenin binde biri arasında bir değişim göstermektedir.

Oldukça küçük yapılı olmaları rağmen, günümüz biliminde tek nöron (sinir hücresi) üzerinde ölçüm yapılabilmektedir. Beyne mikro elektrotların yerleştirilmekte olduğu bu işlem ile “Tek- ünite-kaydı” ismiyle bilinmektedir.

Beynin cinsiyete göre farklılık göstermekte olduğu konu tartışmalı olan bir konudur. Ama 2014 yılında yürütülmekte olan araştırmaya göre kadınların beyninde daha çok miktarda gri madde bulunmaktadır. Griliğin çok miktarda olması demek dil yeteneklerinin oldukça iyi gelişmiş olduğu anlamına gelmektedir. Eğer düzenli olarak hiç aksatmadan egzersiz yaparsanız eğer hipokampüsde bulunmakta olan gri olan madde miktarını arttırabilirsiniz.

Erkeklerinin beyin yapılarında daha çok ak madde bulunmaktadır ve beyinde bulunmakta olan omurilik sıvısı olduğu düşünülmektedir.

Yağ beyniniz için oldukça faydalıdır ama kalbiniz için zararlı olabilmektedir. Miyelin de dâhil, insan beyninin yarısından çoğu yağdan oluşmaktadır.

İnsan beyni tam ortalama olarak 1.5 kilo ağırlığa sahiptir ve beden ağırlığının % 2 ya da 3′ lük kısmını oluşturmaktadır. Ama vücutta bulunmakta olan vücut oksijeninin % 20 ‘ sini ve vücut glikozunun %15 ya da 20’sini tüketmektedir.

İnsan beyni çok fazla enerji üretmektedir. Uyumakta olan beyin 25 watt’ lık bir ampulü bile çalıştırabilecek kadar enerji bulunmaktadır beyinde.

 

Bir Cevap Yazın