NİNNİ VE BEBEK GELİŞİMİ

Merhaba sevgili anneler ve babalar. Öncelikle şunu belirteyim hiçbir ses ve müzik annenin ve babanın çocuğuna söylediği nameli bir ninninin yerini tutamaz. Evet babalarda dahil sonuçta bir baba evladı için elinden geleni yapmalıdır bu ninni söylemeye başlamak ilk adımdır.

Çocuğunuz bir annenin söylediği ninnide hemen anneyle göz temasını kurar ve annenin sesiyle görüntüsünü, kokusunu bağdaştırır.

Anne karnında gelişen bebeğin dış dünyaya; seslere ve ışığa olan tepkisi annelerin ilgisini çeken bir konu. Özellikle, bebek anne karnında gelişmeye devam ederken, anne adayı doğru beslenmek ve sağlıklı yaşamak dışında daha neler yaparak bebeğine gelişimine destek olabileceğini düşünür.

Çocuklar üzerinde gitgide artan araştırmalar , doğumdan önce ve hamileliğin son 3 aylık döneminde, anne rahminin çocuğun anneyi duyduğu ve dışardaki sesleri algılama gibi bir durumu söz konusu bu ritim ve ahenkle bebeğin gelişimine katkı sağladığı söyleniyor.

Bebeğimizin çevredeki seslerin ritmini ve motifini çözmeye çalışan bir yapısı mevcutmuş. Bebek daha anne karnındayken bir kayıt cihazı gibi çalışır ve çevredeki sesleri hem algılar, hem de analiz edermiş.

Çocukların işitme sistemi hamileliğin 26. haftasından itibaren aktif olmaya başlıyor Dışarıdan gelen sesler, Bebeklerin anne karnındayken 6. ve 7. aylardan itibaren seslere, özellikle de müziğe tepki verdikleri, dahası anne karnındayken dinledikleri müzikleri doğduktan sonra dinlediklerinde hatırlıyor olmaları ve aynı müziklere diğer müziklere nazaran farklı tepki vermelerinden anlaşılmıştır.

kısa, basit ve neşeli temaları ile, kolay algılanabilir, kolay takip edilebilir bir müzik. Bebekler için de bu neşeli melodiler ve basit ritimleri olan ninniler oldukça ilgi çekici olabiliyor.

Müzik dinlerken bebeğinizi ayaklarını kollarını sallamak ve kıkırdamakla kalmaz, aynı zamanda beynine de bir destek verebilir.

Bir araştırma, müzikal ve konuşmaya esas olan beyin bölgelerinin, müzikal oyun oturumlarına katılan dokuz aylık erkek ve kızlarda daha keskin olduğu söylemektedirler.

 

Bu davranış konuşmayı öğrenmelerini kolaylaştırabilir ve eğer bebeğinize sık sık ana dilinden farklı dilde bir ninni veya müzik dinletirseniz bebeğiniz dinlediği dili öğrenir ve telefuzu kolaylaşır.

 

Araştırmacılar, bebeklerin erken müziklerle karşı karşıya kaldıklarında potansiyel olarak onlara zihinsel güç kazandıracağını buldular.

küçük bir çalışmada, bilimadamları, müzikal etkinliklere katılan dokuz aylık erkek ve kız çocuklarında beyin bölgelerinde müzik ve konuşmanın hızlı olduğunu bulmuşlardır.

 

Araştırmacılar diyorki “Bebekler, sesler, ışıklar ve duyumların sürekli değiştiği karmaşık bir dünyayı deneyimliyorlar.

 

Bebeğin görevi, aktivitenin kalıplarını tanımak ve sonra ne olacağını tahmin etmektir.

Oranları ve kesirleri anlama doğaçlama yapma çocukların bu becerileri geliştirilirse dil ve matamatik gibi değer alanlara bu yeteneklerini aktarabilirler

 

5 ile 7 yaşalarındaki çocukların üzerinde yapılan uygulamada, daha önce müzik eğitimi almamış çocuklar seçilmiş ve Müzik derslerine başlamadan önce, bu çocukların ritim çizgileri oluşturmak için beyin taramaları ve testler yapılmış.

Araştırmacılar aynı zamanda yaşı, sosyo-ekonomik durumu ve sözlü IQ ile eşleşen bir kontrol grubunada tabi tutmuşlar.

 

15 ay boyunca,müzik eğitimine tabi tutulan çocuklar, parmak motor becerilerinde ve işitsel ayrımcılık becerilerinde daha fazla ilerleme göstermişler.
Gruplar arasında başka hiçbir davranış farklılığı olmasa da, müzisyenler de yapısal beyin farklılıkları göstermiş.

Çocuk ve müzik araştırması yapan herkez Mozart efekti duymuştur bizim yaptığımız kapsamlı araştırmalarda Çocukların hatta bebeklerin Mozart tarafından bestelenmiş müziği dinlemesi durumunda daha akıllı hale geleceklerini kanıtlayan somut ve elle tutulur bir bilği yok burada bir ticari amaçta söz konusu olabilirmi?

Yanlış anlaşılmasın Mozart müziğinin etkisi olabilir ama Hadi çocuğa sabah akşam dinlet Mozart müziğini akıllı olsun algısı yaratılmasın diye ve çocuğumuzu akıllı hale getirdiği söylendiği için yazıma ekledim.

Bu nedenle Mozart’ı dinlemek sizi ya da çocuğunuza herhangi bir zarar vermez ve klasik müzik hayat boyu sürecek bir aşının başlangıcı olabilir.

sonuçta diğer tür müzik dinlemeninde şekilleri zihinsel olarak manipüle etme becerisinde geçici bir gelişmeye neden olduğunu doğrulandı; ancak yararları kısa sürdüğü biliniyor ve bizi daha akıllı yapmıyor.

Amaç burda müziğin ve görsel müzikallerin Görüntü algılama, önemli bir rol oynadığı ve bu beceriyi erken geliştirmenin öğrenme üzerinde uzun süreli etkileri olabildiği müzik temalı oyun seanslarının Ailelerin bebeklerinin hayatında en iyi başlangıç olacağından şüpemiz yok.

Müzikal oyunların seslerdeki kalıpları tespit etmelerini kolaylaştırdığını için müzik aletlerini ve yabancı dilleri büyüdükçe öğrenmelerine faydalı olabilirler.

Bir müzik aleti çalmayı öğrenmek beyninizde yararlı bir etkiye sahip olabilir.

Bir yıllık piyano derslerinin düzenli uygulama ile birlikte IQ’yu üç puan kadar artırabileceğini söylüyorlar.

Örneğin müzik öğrencilerinin;

Uzun süreler boyunca dikkat dağıtmadan odaklanmaları, karmaşık bir sembolik sistemi ve notaları beynide canlandırıp hızlıca çözmeleri (müzik notasyonu), dinleme hissiyatının hassaslaşması ve zihninde modelleme yapması, zaman içinde ses kalıplarını tanıması, aklını farklı alanlara bölebilmesi ayırt eme yeteneğinin gelişmesi, kalıp oluşturma kurallarını öğrenmesi, müziğin uzun paşajlarını ezberlemesi, ritimleri takip etme ve çoğaltma yeteneğini ortaya çıkarması gibi etkenler mevcuttur bu algılarını hayatına adapte etmesi güzel sonuçlar verebilir.

Onun için diyorizki sizde bebeğinize bir ninni söyleyerek veya belli aralıklarda ninniler dinleterek gelişmeye adım atmış sınırsız hafızaya sahip küçük beyninin yapı taşlarını öncelikle anne sesinden ninnilerle oluturup yararlı müziklerle desteklemeye ne dersiniz.

Bu sütun içerisindeki tüm içerik yalnızca genel bilgi için verilmiş olup herşeyden değerli çocuklarımıza bir dokunuş olarak kaleme alınmıştır.

Hiçbir şekilde bu branş üzerine yoğunlaşmış herhangi bir sağlık bakım uzmanının veya kendi doktorunuzun tıbbi tavsiyesinin yerini alacak şekilde ele alınmamalıdır. bu sitenin içeriğine dayalı olarak bir kullanıcı tarafından yapılan herhangi bir teşhisten sorumlu değilizdir veya sorumlu tutulamayız.

Öneri ve bilgilerinizi çocuklarımızın yararı açısında sitemize yorum yazarak destek olabilirsiniz.

Tüm dünya Çocuklarına sevgilerle….

Bunu paylaşmak istermisin.


Yazımızı beğendiyseniz Emoji ile tepki verebilirsiniz.
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın