Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri

Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri

Merhaba okurlar,bu konu skolyoz hakkında bilgi edinmek isteyen ve bu hastalıkla yaşamak durmununda kalan tüm hasta ve hasta yakınları için kaleme alalım.

Bildiğiniz üzere skolyoz yani omurga eğriliği bir çok kişi tarafından çok ileri seviyelerinde kambur adıyla da anılmaktadır.

Nedeni tam olarak nasıl oluştuğu belirtilmese de bazı hastalarda doğuştan bazı hastalarda yaşlılığa ve hareketsizliğe dayalı olduğu ve yaşlılıkla daha da ilerlediği belirtilmiştir.

İskelet sistemimizin doğru diziliş şekli vücudumuzun kollar, bacaklar, boyun gibi unsurlarının tam bir uyum içinde dengeli bir diziliş oluşturması gerekmektedir.

En başta eğer vücudumuz la ilgili kendimizde bir dengesizlik yürüme bozukluğu yaşıyor dik durduğumuzda kollarımızı iki yana eşit bir şekilde durmuyor, omuzlarımızda dengesizlik var ise mutlaka önlem amaçlı bir fizyoterapist tarafından kontrol edilmenizi tavsiye ederiz.

Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri
Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri

Genelde kendimize bel ve boyun ağrılarımızda çevremiz fıtık teşhisini yapıştırırlar. Oysa çözün çok basit olabilir, uzun süre masa başında çalışmak zorunda kaldığımız durumlarda belli aralıklarda vücudumuzu bir müddet esnetmek ve bu mesleki guruptaki kişilerin doğru duruş alışkanlığı edinmesiyle başlaya bilirler.

Fakat hastalığı ilerlemiş olanlar, yeni tanı konulmuş olanlar ve tabi ki baş tacımız çocuklarımız için erken teşhis olması açısından faydalı olacağını düşündüğüm bilgiler vereyim.

BEBEKLERİMİZİN BASİT FİZİK MUAYENESİ NASIL YAPILMALI:

Bebeklerde skolyoz eğriliği birkaç adımda çeşitli tutma şekilleri ile görünü hale gelebilir. Örneğin yandaki şekilde olduğu gibi tutulduğunda omiriliğin yana doğru eğilimi ve çıkıntısı var ise yada çoğunuz otururken sırt kısmın da kayma ve bir omuzda düşüklük mevcutsa kol ve bacak gelişiminde farklılıklar, vücudunda eğrilik yönünde resimdeki gibi sarkık hal alır.

Yapılması gereken ilk iş doktorunuza çocuğunuzla ilgili konuyu aktarmak olsun ne olursa olsun erken tanı hayat kurtarır.

 

ADIM TESTİ:

Adım testinde ise ileriki yaş guruplarında 3 ile 5 yaş çocuklarda dizlerin bükülmüş halde bizim apalamak dediğimiz yöntemle ilerlenmesi sağlanır. Eğer bu durumda çocuğun sırtında kamburluk ve boyun ve bel bölgesinde kayma varsa bu gözlemlenecektir.

Doktor testlerinde ise genelde eğimölçer kullanılarak sol ve sağ tarafların yükseklikleri saptanır, kılavuz ölçülerine göre ise beş derecelik sapmalar anormal olarak kabul görür. Bu hastaların omurga röntgenleri alınarak tedaviye başlanır.

Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri
Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri

FİZİKSEL MUAYENE VE İNCELEME

Doktorunuz yana ileri geri eğilmenizi isteyecek, bükülmüş ileri duruşta ise parmak basamağı mesafesini görmüş olur böylece omurganızı gözlemleyebilir.

SKOLYOZ TERAPİSİNİN GENEL AMACI

Fizyoterapistler ve diğer meslek mensupları erken tanı ve tedavi ile eğriliğin ez azından ilerlemesini engellemek, çocuklar ve gençlerin büyümesi tamamlandığında cobb açısı 40 derecenin altında kalmasına çaba harcamaktalar. Bu durumda cerrahi müdahaleye gerek kalmayacaktır.

SKOLYOZ KORSE

Skolyoz korsesi çocukların daha güçlü omiriliğe sahip olması Cobb açısı 20-50 derece için kullanılır. Kas ve sinir hastalıkları dayalı olmayan skolyoz hastaları için iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Korse plastik bir malzemeden üretilmiş olup hem basınç bölgeleri hemde genişleme bölgeleri içermektedir.

Ortalama günde 22 ile 23 saat giyilmesi ön görülür Ana eğriliğin büyüklüğüne göre farklı korseler mevcuttur. Yaklaşık iki ya da üç yıl sonra günlük giyim süreleri kademeli olarak doktor konturolü ile azaltılabilir. Yetişkin terapisinde kemikler geliştiği için çok az fayda sağlar ama yine de hastalık sürecini dengelemek ve hafifletmek terapiye destek amaçlı kullanılır.

OMURGANIN SERTLEŞTİRİLMESİ

Omurganın sertleştirilmesi doğal büyümeyi engeller. Bunun için çocuklar ve ergen gurupları için geçerli bir seçenek değildir. Gelişen dünya ile doktorlar bu tarz durumlarda özel üretilmiş titanyum çubuklar kullanmaktalar.

Dikey olarak büyüyebilen protez titanyum yivler kaburganın ve hastanın omurgasının büyümesini engellemez eğriliğin artmasını engelleyici rol oynar. Önemli bir husus ise hem ailenin hem de hekiminizin 4 ve 6 ayda bir gelişime oranla periyodik olarak çubukları büyüme oranına göre ayarlanmalıdır. Bu büyüyen çubuklar içerisinde küçük motorlar barındırarak dışarıdan ayarlanabilirler ve Omurga eğriliği büyümeden takip edilerek ayarlamalar yapılmalıdır. Kullanılan çubuklar hasta ile büyür ve kemik büyümesi düzgün tamamlandıktan sonra sistem hastadan çıkartılır.

HAMİLELİKTE DURUM

Skolyozun hamileliği olumsuz etkilediği bir durum araştırmacılar tarafından saptanmamıştır. Yapılan tedavinin korse veya cerrahi tedavi yöntemi uygulanan hastalarda diğer hamile kadınlar gibi derin sırt ağrısı çekebilir. Ama bu cobb açısında herhangi bir artış şu ana kadar göstermemiştir.

Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri
Omurga Eğriliği Skolyoz nedir ? Tedavi Yöntemleri

SKOLYOZ HASTALARININ HAYATLARINA DEVAM ETMESİ

Birçok hasta skolyoz ile yaşamayı başarabilmiştir. Omurilik deformasyonuna karşı aftif olarak çalışmak büyük önem taşır. Günlük hayatınızda rutin sporları alışkanlık haline getirin, spor yapın, hiçbir zaman yardım istemekten çekinmeden çalıştığınız kuruma ve arkadaşlarınıza durumunuzu anlatın yardım guruplarına katılın birlikte bir şeyler yapmak hem eğlenceli hem de motivasyon açısından zihninizi boşaltmakta önemli olacaktır. Çocuğunuzda mevcut ise onunda yükünü hafifleterek eğriliğin artmasını engellemiş hem de çocuğunuza destek olmuş olursunuz.

HANGİ SPOR DALLARI UYGUN OLACAKTIR

İlerlemiş hastalıklarda spor yapmak çok mümkün olmayacaktır ama vazgeçmek yoktur. Spor kesinlikle önerilir. Egzersiz eksikliği eğriliğin ilerlemesini arttırır. Bu nedenle sırt ve gövde kaslarının güçlendirilme egzersizleri uygungur. Cerrahi müdalelerden sonra bile egzersiz yapabilirler. Sarsıntılı ve vücüdü zorlayan spor guruplarından kaçınılmalıdır.

Uygun sporlar düzenli doğa yürüyüşleri uygun ayakkabı ve toprak zemin tercih edilmeli asfalt zemin sizi yorabilir.

Düz bir alanda bisiklet kullanmak.

Yoğa pilates doktor ve eğitmen kontrolünde olmak şartıyla.

Su sporları iyi sonuçlar verebilir özellikle arka ve öz yüzme stilleri, su aerobiği

Skolyoz için en iyi spor dalı tırmanma diyebiliriz, skolyoz için özel hazırlanmış tırmanma ve duvar barları yapılmaktadır.

Sevgili okurlar mevcut konumuzda aslında bu kısım başlangıç gibi bu kadar anlatılmakla bitmesi mümkün değil cerrahi operasyonlar ve farklı farklı skolyoz çeşitleri mevcut. Bir dahaki yazım da cerrahi bölümlere değineceğim. Öncelikli amacım, ilerlemiş hastalıklarda durum araştırması yapmak yerine başlangıçta hastalığın en başında bebeklik döneminde ve genç hastalarda bu hastalığın farkına varıp ilerlemiş ve tedavisi zor dönemlere gelmiş bir skolyoz hastası vakası yetişmemesi ve daha duyarlı olmak adına sizlere sunuyorum.

Esen kalınız.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere mutlu, sağlıklı ve bizimle kalın.

Bunu paylaşmak istermisin.


Yazımızı beğendiyseniz Emoji ile tepki verebilirsiniz.
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın